В умовах сьогодення українські аграрії визнають, що якісний обробіток ґрунту є не лише передумовою для отримання високого врожаю. Не менш важливими питаннями є оптимізація затрат, а також максимально можливе збереження родючості землі. Тому на порядку денному – альтернативні методи обробітку ґрунту. Про їх особливості в компанії «Епіцентр Агро» розповів Липницький Андрій Олексійович, заступник головного агронома холдингу.
«Ми уважно вивчаємо світовий досвід і самі всебічно досліджуємо різні технології, що використовуються в процесі ґрунтообробки. Таким чином, нам вдалося дійти висновку, що доцільність застосування систем обробітку ґрунту з оборотом пласту – оранки, є вкрай низькою. По-перше, затрати палива на цьому етапі є досить великими. По-друге, ґрунт як жива субстанція містить мільярди бактерій: аероби, що потребують повітря для свого розвитку, та анаероби, які його не потребують. При обороті пласту плугом ми міняємо їх місцями: анаеробів переміщуємо в повітровмісний шар, а аеробів – в безкисневий шар ґрунту. В результаті і ті, і інші гинуть, а ґрунт втрачає свою первозданну родючість. По-третє, зоране поле піддається водній та вітровій ерозії, тобто змиванню вітром та опадами гумусу – найбільш цінної субстанції ґрунту. По-четверте, оранка в розрізі врожайності культури не гарантує її стабільності в порівнянні з безоборотним обробітком ґрунту», – ділиться Андрій Олексійович.
За його словами, виробничі дослідження стосовно мінімізації обробітку ґрунту або навіть нульового обробітку (no–till) почали проводитись в холдингу «Епіцентр Агро» з 2022 року, тому про показові результати поки говорити зарано. Та позитивні тенденції все ж присутні. До прикладу, озимий ріпак в умовах 2023 року, посіяний за технологією ноу-тілл, давав не гірші результати, ніж при традиційному посіві. Проте затрати на обробіток були суттєво менші – 583 дол./га всього витрат в полі порівняно з 590 дол./га при застосуванні технології mini–till, а також 602 дол./га – з традиційним глибоким обробітком. А осьвирощування пшениці в умовах 2022 року за технологією міні–тілл показало дещо гірші показники врожайності. Загалом, аби зрозуміти та отримати результати від впровадження технологій нульового та мінімального обробітку ґрунту, потрібен не один рік. Адже органічна речовина накопичилась у верхній частині ґрунту, а вже акумулювання рослинних решток та продуктів життєдіяльності грибів та бактерій на поверхні поля, утворення багаточисленних ґрунтових пор від поверхні вглиб ґрунту і дає ту саму специфіку у вологозабезпеченні, живленні, розвитку корисної та шкідливої мікрофлори і, як результат, очікувані стабільні врожаї при посушливих умовах. Під врожай 2024 року компанія «Епіцентр Агро» планує закласти чи продовжити дослідження в цьому напрямку на площі посіву близько 1 300 га.
Якщо говорити про процес підготовки ґрунту під посів культур врожаю 2024, то станом на 13.12.23 р. під посів ярих культур виконано оранку на 23% площ, глибоке рихлення на – 31%, мінімальний обробіток – на 26%. Залишок до виконання складає 12% площ.Ґрунтообробіток компанія здійснює, використовуючи наявну техніку, адже існує ймовірність більш масштабного переходу на згадані технології мінімального обробітку. Тому питання оновлення ґрунтообробних агрегатів буде розглянуте через кілька років, коли буде зрозумілою ефективність тієї чи іншої системи у всіх регіонах холдингу.