Даніель Януш власник FEERUM S.A.: «Наш елеваторний контракт з «Епіцентр К» є унікальним навіть для Європи»

06.11.2019

Група компаній «Епіцентр К» продовжує співпрацю з провідним європейським виробником комплексних зерносховищ –  FEERUM S.A. (Польща) – із розбудови елеваторного господарства свого аграрного напрямку. Президент правління FEERUM S.A. Даніель Януш розповів про цікаві технічні та фінансові особливості цього масштабного проєкту.

У чому полягає співпраця FEERUM S.A. з групою компаній «Епіцентр К»?

Наприкінці 2018 року ми уклали контракт, вартістю майже 50 млн євро, який передбачає будівництво і реконструкцію нових елеваторних комплексів загальною потужністю майже на 800 тис тонн одночасного зберігання зерна. Ця величина наглядно відображає складність інвестиційного процесу, в рамках якого ми виготовляємо та поставляємо технологічно досконалі сушильні й складські комплекси на нові елеватори «Епіцентр К».

FEERUM S.A. зобов’язалася підготувати об’єкти «під ключ»: виготовити необхідне обладнання, силоси, сушарки, внутрішню транспортну інфраструктуру тощо. Зазначу, що будівельно-монтажні роботи в рамках нашого спільного проєкту виконує український підрядник –  компанія «Агрікон».

Наразі продовжуємо активно будувати нові промислові елеватори для української компанії на Вінниччині, Київщині та Хмельниччині. Відкриття додаткових потужностей дозволить компанії «Епіцентр К» увійти в п’ятірку лідерів на ринку сучасних промислових зерносховищ України.

Розкажіть докладніше про цей проєкт?

Наша компанія постачає своє обладнання для багатьох об’єктів в Європі, Танзанії, Монголії, України. Проте таких масштабних проєктів раніше в нас не було. Зараз ми виконуємо особливий елеваторний контракт, який вважається унікальним навіть для Європи.

Зізнаюсь, що я чекав на такого клієнта, як «Епіцентр К», майже двадцять років. Вперше ми зустрілися з паном Олександром Герегою восени минулого року, а вже через місяць розпочали плідну роботу над угодою, яку підписали наприкінці 2018 року.

Співпрацю з ТОВ «Епіцентр К» розглядаю як дуже перспективну. Українська компанія зацікавлена ​​в подальшому розвитку і придбанні найкращих інноваційних технологій.

Чи є якісь фінансові особливості у вашому контракті?

Так, звичайно є певні фінансові особливості. На додаток до спеціалізованої технології сушіння та зберігання зерна, ми запропонували ТОВ «Епіцентр К» привабливу форму інвестиційного фінансування разом зі своєю страховкою.

Наші спільні контракти, укладені за схемою «кредит постачальника», зі страхуванням Корпорації страхування експортних кредитів (Польща) та покупкою дебіторської заборгованості Банком Господарства Крайова (Польща), були відзначені експертами як одні з найбільших у своєму роді в Європі.

Реалізація контрактів в даний час дуже просунулася. Ми завершуємо поставку по першому, більшому контракту, на суму 35,6 млн євро. Відповідно до нього спроектували, виготовили і доставили всі необхідні елементи, зокрема, для елеваторів у Вінниці, Іванівці, Вапнярці.

У чому полягають технічні особливості при будівництві та реконструкції елеваторів «Епіцентр К»?

В рамках контракту Feerum забезпечує виробництво 100% обладнання. При проектуванні об’єктів ми врахували всі коментарі та побажання замовника. Зокрема, на об’єктах для ТОВ «Епіцентр К» використовуємо сушарки загальною потужністю понад 200 МВт. Така висока потужність і ефективність сушіння дає великі можливості за кількості доробки зерна та значно підвищує конкурентоспроможність цих елеваторних об’єктів в регіоні.

З урахуванням встановлених нами сушарок українська компанія зможе сушити до 40 000 тонн кукурудзи за один день.

Всі силосні дахи на наших елеваторах матимуть спеціальне полімерне покриття, яке відображає світлові промені і продовжує термін служби силосів. Також ми використовуємо високоміцні синтетичні покриття для технологічних з’єднань і пристроїв.

А ще – задля збереження якості зерна та зниження енергоспоживання на елеваторі – ми замінили стандартні ланцюгові транспортери на наших нових об’єктах на стрічкові, що здатні економити витрати на електроенергію при експлуатації приблизно на 40%. Запропоновані нами транспортні пристрої повністю адаптовані для роботи на промислових об’єктах – вони практично «носять зерно на руках». До речі, ланцюгові транспортери потрібно ремонтувати кожні три роки, а на стрічкових через 20 років експлуатації хіба що підшипники поміняти.

Деякі інноваційні рішення, були розроблені спеціально для «Епіцентру». Наприклад, обробка гарячим полімером клапанів, засувок, транспортерів та норій, що збільшує термін їхньої безперервної тривалої експлуатації вп’ятеро. Раніше в світі подібного не робив.

Яка товщина цинкового покриття у ваших силосів?

Товщина для стін покриття становить 450 г. На наше цинкове покриття ми надаємо 10 років гарантії.

Ви казали про якесь спеціальне покриття для даху. Що це таке? Розкажіть докладніше.

Дах, а також всі клапани і системи самопливу зерна, були додатково футеровані поліуретаном. Це зменшує нагрівання даху під сонцем, пролонгує термін експлуатації обладнання та покращує умови зберігання ріпаку та соняшнику.

Це унікальне рішення ми вперше застосували саме при будівництві елеваторів для компанії «Епіцентр К». Оскільки зерно є сильним абразивом, клапани та системи самопливу стираються за 2-3 роки. Футерування поліуретаном продовжує термін їх служби до 10 років.

А ще саме для України ми виробляємо найбільші «бочки» (силоси). Ніде більш таких великих за обсягом силосів на елеваторах не будують.

Силоси для елеваторів виробляються в Україні, в Німеччині, в інших країнах. Чим, на Ваш погляд, FEERUM S.A. приваблює своїх клієнтів?

Пропоную приїхати на наш завод і побачити, як ми виробляємо силосні бункери. Компанія FEERUM S.A. продала в Україну більше 40 елеваторів, і на жодному з них з нашим силосом за цей час не було жодних проблем. Чому? Бо ми ретельно перевіряємо якість блях, перераховуємо кількість болтів для «банки», контролюємо все у власних лабораторіях.

Саме це підтверджує і сертифікація нашої продукції за стандартами ISO. Я знаю десять компаній в ЄС, які роблять аналогічну продукцію, але, навряд чи вони розуміють, про що я зараз говорю.

Важливий аспект – ми забезпечуємо весь технологічний процес: проєктування, обладнання, системи управління та автоматики. Інші компанії закуповують бочки в одного постачальника, автоматику – в іншого, сушарки – в третього. А хто в підсумку за все відповідає?

На жаль, покупець на це не звертає увагу – побачив гарну ціну і купує, ігноруючи питання якості.

Саме тому, коли Олександр Герега відвідав наш завод, він сказав: «Саме таке виробництво я хотів побачити». Мабуть, саме тому ми швидко домовилися. Адже важливо не тільки запропонувати кращу ціну, але і почути потреби клієнта та запропонувати йому краще рішення для його цілей і задач.

До того ж, ми пропонуємо в Україні фінансування, а це дуже важливий аспект. Завдяки вигідним умовам фінансування FEERUM S.A. на сьогоднішній день – лідер в Україні.

Олександр Герега дійсно особисто приїжджав на ваше виробництво в Польщу?

Так, звичайно. Перший раз він приїхав на наш завод у листопаді 2018 року. Хотів на власні очі побачити процес виробництва, багато розпитував про технологічні аспекти. Йому було важливо зрозуміти, чи дійсно ми кращі в своїй справі.

Коли роботи за цим масштабним проєктом будуть закінчені?

Думаю, що через місяці через три ми завершимо всі роботи. Попереду – установка систем аспірації. В результаті процес сушіння зерна, навантаження і транспортування буде проходити без пилу, що дуже важливо.

Наші фільтри, циклони, рукавні фільтри, фільтр-шафа і локальні фільтри, успішно працюють на зернових терміналах і елеваторах, борошномельних і комбікормових підприємствах. Обладнання нових об’єктів «Епіцентр К» сучасними аспіраційними системами дозволить уникнути проблем з пилом та питань, пов’язаних з екологією.

Наскільки обладнання на елеваторах «Епіцентр К» адаптоване до подальшого впровадження нових систем автоматизації?

На елеваторі встановлено дуже багато датчиків. Всі системи автоматики, шафи управління і програмне забезпечення – наша розробка і виробництво. На сьогодні у нас впроваджена повна автоматизація нижніх транспортерів і засувок. Шафа управління всією автоматикою на елеваторі у Вінниці – більше 15 м у довжину, а сам елеватор споживає близько 3 МВт електроенергії.

FEERUM S.A. забезпечує елеватори «Епіцентр К» лише обладнанням чи також буде виконувати сервісну функцію?

Оскільки FEERUM S.A. є ексклюзивним виробником машин і обладнання, що поставляються для ТОВ «Епіцентр К», ми будемо підтримувати компанію у процесі запуску всіх цих об’єктів, навчати персонал, виконувати гарантійне і післягарантійне обслуговування.

Тобто, у разі природного зносу витратних матеріалів або поломки, зможемо забезпечити негайну доставку запасних частин і надати необхідну підтримку в усуненні дефекту. Додаткову підтримку при складанні в Україні надає наш партнер – FEERUM Україна, який також має склад швидкозношуваних елементів. Регулярне гарантійне і післягарантійне обслуговування FEERUM гарантує, що наші виробничі потужності будуть незмінно обслуговувати ТОВ «Епіцентр