Підсумки діяльності Епіцентр Агро у 2023 році: кардинальні зміни, нові напрямки, амбітні плани

31.12.2023

Рік війни, рік нових рішень і бачення, рік максимальної згуртованості – таким був 2023-й для компанії «Епіцентр Агро». Незважаючи на обставини та виклики, команді вдалося не лише зберегти показники діяльності на рівні попередніх років, а й перевиконати план практично у кожному напрямку.

Як і для кожної української компанії, цей рік для нас був наповнений завданнями з зірочкою. Але очі бояться, а руки роблять. І ми щодня робили все, щоб втриматися на плаву. Попри надскладну ситуацію в країні, кожен працівник Епіцентр Агро віддавався роботі на 100%. Це дало свої результати. Ми не лише відсіялися, закінчили жнива і розрахувалися в повному обсязі з пайовиками, а й розпочали низку проектів по збільшенню ефективності нашої діяльності. Більше того, у 2023 році нам вдалося перевиконати план врожайності по кожній культурі. Неймовірно пишаюся цими здобутками і нашою командою, – розповідає Світлана Нікітюк, керівниця центрального офісу департаменту з аграрних питань компанії «Епіцентр К» «Епіцентр Агро».

Розглянемо детальніше показники рослинництва як основного напрямку діяльності. В сезоні врожаю 2022/2023 план по урожайності т/га основних культур перевиконано по всіх культурах, а саме пшениці озимій – на 19%, ріпаку озимому – 24%, кукурудзі на зерно 3%, соняшнику – 9% та сої – 7%.

Кардинальних змін зазнає планова структура посівних площ на 2023/2024 рік. У сезоні 2019/2020 та 2020/2021 років вона була без особливих змін: переважала кукурудза 45%, соняшник 30%, пшениця 10% та ріпак 5%, кормові та насіннєві посіви 10%.Починаючи із сезону 2021/2022 року структура посівних площ дещо змінилась в сторону збільшення олійної групи, де посіви соняшнику складали 40%, кукурудзи – 41%. У сезоні 2022/2023 року до основних культур додали сою на 5% площ, соняшник займав 31% посівів, кукурудза – 38%, збільшено ріпак до 7% та пшеницю до 14%.

З погляду на економічні показники, залишки продукції минулих років та маржинальність культур, у 2023/2024 році було прийнято рішення відмовитись від посівів кукурудзи в сторону подальшого збільшення олійних культур для переробки. Таким чином, соняшник займе 36% посівів, соя 23% (вперше за всю історію компанії площа сягне 40 тис.га), ріпак 10% та пшениця озима – 25% як попередник під ріпак наступного сезону, – повідомляє Максим Чухно, керівник планово-економічного відділу Епіцентр Агро.

Важливою елементом ефективної реалізації вирощеної продукції є якісна логістика. Сьогодні у процесі вантажних перевезень в Епіцентр Агро задіяно 138 зерновозів та 50 олієвозів. Зерновозний парк, починаючи з цього року, планують оновлювати за рахунок виведення авто з великим пробігом та їх заміни на нові, більш економні в плані витрат пального. У зв’язку із ситуацією в портах, власні зерновози зараз більш задіяні на внутрішніх переміщеннях вантажів. Якщо за 2022 рік обсяг перевезень всередині країни склав 466 тис. т , то в 2023 році цей показник зріс до 498 тис. т. Обсяг перевезення продукції за кордон за 2022 рік склав 15,3 тис. т, тоді як в 2023 році перевезень за кордон майже не було через перекриття кордонів на транспортування зерна та високу вартість цих перевезень.

Значно зросла кількість задіяних олієвозів. Ще в 2022 році вона складала 16 од., за 1 півріччя 2023 року збільшилась до 30 од., а на кінець року парк олієвозів був представлений 50 од. техніки. Відповідно, це вплинуло і на обсяг перевезення олії: якщо ще у 2022 році він складав 2,5 тис. т (в т. ч. 1,3 тис. т за кордон), то у 2023 році зріс до 16,2 тис. т (в т. ч. 10,7 тис. т за кордон).  

Перспективним напрямком розвитку Епіцентр Агро є розбудова елеваторного господарства. Сезон 2022/2023 року в цьому секторі був особливим, адже навіть враховуючи наявність власних перехідних залишків минулих років, компанія пішла назустріч колегам, які не мали де зберігати свої врожаї, та надавала послуги усім бажаючим поклажодавцям. Впродовж звітного періоду обсяг приймання елеваторами становив 1,2 млн т, в т. ч. 120 тис. твід сторонніх поклажодавців (10%), що складає 0,7 обороту по тоннажу або 1,1 оберт по об’єму зерна. Такого обсягу прийнятої продукції вдалося досягнути за рахунок додаткового закладання в силобеги 243 тис. т.    

Напрямок тваринництва в Епіцентр Агро також відзначився позитивною динамікою. Зокрема, у звітному році команді компанії вдалося досягти перевиконання плану по надою на 10%. На сьогодні середній добовий надій по двох кластерах у заліковій вазі складає 22,6 кг/добу (є ферми, які мають середній надій 26,7 кг/добу). Щодобовий обсяг виробництва молока до 100 т/добу, що при сьогоднішній ціні на молоко 17,70 з ПДВ за 1л приносить близько 1,8 млн грн. Загалом поголів’я ВРХ, яке утримується на Західному та Північному кластерах, складає 8700 голів, з них 50% молочне поголів’я. Такий показник тримається впродовж останніх 3 років, проте постійно оновлюється в плані продуктивності.

Протягом 2023 року фахівці Епіцентр Агро невпинно шукали шляхи здешевлення виробництва продукції та підвищення її якості з одночасним збереженням ґрунтів. Таким чином, під врожай 2023 року в компанії було закладено ряд виробничих експериментів, спрямованих як на зниження вартості виробництва продукції, так і на насичення структури сівозміни високомаржинальними культурами.

– В Центральному кластері було посіяно 502 га сої по системі mini-till (мінімального обробітку ґрунту), завдяки чому вдалося отримати найвищий врожай культури в холдингу  – 3,5 т/га. В Західному кластері по системі no-till (без обробітку ґрунту) було посіяно 380 га соняшнику, який при даній системі показав результат в 2,12 т/га, тоді як при традиційній системі  обробітку ґрунту  –  2,97 т/га, що, очевидно,  зв’язане з гіршим рівнем забезпечення вологою рослин. В пошуку більш раціональних рішень для no-till  цей дослід переноситься на наступні 5 років сівозміни. Крім вказаного експерименту в Західному кластері провели посів соняшнику на площі 5200 га, де попередником виступав також соняшник. Метою цьогоексперименту було вивчення можливості насичення сівозміни високомаржинальними культурами (соняшником) для стабільності роботи товаровиробника в умовах війни. Результат отримали позитивний: така сівозміна може існувати. На наступний рік продовжимо експеримент для уточнення та узагальнення попередніх висновків, – розповідає Андрій Липницький, заступник головного агронома холдингу.

Продовжуючи тему досліджень, варто відзначити роботу лабораторії Епіцентр Агро. У 2023 році її фахівцями було відібрано і проаналізовано 6369 зразків ґрунту, 72 зразки органічних добрив, відібрано та проаналізовано 8000 га на вміст продуктивної вологи. Здійснено диференційований посів – 1200 га кукурудзи посіяно по зонах продуктивності. Зібрано і проаналізовано результати, що склали в середньому +11-12 $/га ($2 від економії насіння, $10 – від збільшення урожайності). Також проведено випробування гібридів/сортів на 5 локаціях соняшника/кукурудзи (в середньому 93 гібриди кукурудзи/ 68 гібридів соняшнику), випробувано 30 сортів пшениці озимої, досліджено 3 локації гібридів ріпаку (в середньому 55 гібридів на локацію). Окрім того, здійснювалися дослідження вмісту сухої речовини в гібридах кукурудзи для енергетичних цілей (по 22 гібриди в 2 локаціях), відбір і аналіз протягом різних фаз вегетації.

– У звітному році на базі лабораторії було протестовано на ефективність близько 50 ЗЗР. Також нашими фахівцями було проаналізовано 300 зразків дефекату, завдяки чому зроблено розрахунки та вивезено на поля дефекату на 5034 га. Ми взяли участь у виробництвікомпосту в смт. Чемерівці, в результаті чого перероблено 355 т гною та готуються ділянки на весну під закладку. Одним з ключових досягнень 2023 року вважаю початок процесуакредитації лабораторії відповідно до міжнародних стандартів ISO 17025, – ділиться Павло Янін, начальник відділу агрономічного супроводу Епіцентр Агро.

Варто додати, що у 2023 році у Вінницькій області було розпочато будівництво установки по виробництву КАСів і РКД. В компанії планують виготовляти карбамідно-аміачну суміш та рідкі комплексні добрива, що використають під час посівної 2024. Також у звітному році було розпочато реалізацію програми декарбонізації, тобто зменшення парникових викидів.

– Ми маємо дуже амбітні цілі на 2024 рік. Зміна структури посіву, подальше тестування системи notill, власне виробництво добрив та низка інших проектів – це лише невелика частина викликів, які ми поставили самі собі. Окрім цього, впевнено йдемо до запровадження переробки вирощеної продукції. А це означає, що ми твердо віримо в себе як команду професіоналів, нашу компанію «Епіцентр Агро» та мирне майбутнє України, – підсумовує Світлана Нікітюк.